niedziela, 29 marca 2020

Nawozy azotowe


to nawozy mineralne, które zawierają główny składnik pokarmowy roślin –azot– niezbędny do syntezy m.in. białek, często w formie bezpośrednio przyswajalnej przez rośliny, rzadziej w formie przyswajalnej po przemianach zachodzących w glebie. Nawozy azotowe są produktami służącymi głównie zwiększeniu efektywności upraw rolnych.

W zależności od formy zawartego azotu, nawozy azotowe dzielimy na :

- amonowe : siarczan amonowy, woda amoniakalna
- azotanowe : saletra wapniowa, saletra sodowa, saletra potasowa
- amonowo-azotanowe: saletra amonowa, saletrzaki
- amidowe: mocznik, roztwór saletrzano - mocznikowy














KLIKNIJ najważniejsze informacje o nawozach azotowych

KLIKNIJ bardziej obrazowo...

SIARCZAN AMONU
to uniwersalny nawóz przeznaczony do zakwaszania glebyJest to nawóz krystaliczny zawierający azot w formie amonowej oraz łatwo dostępną siarkę.
Uzupełnia niedobory azotu i siarki, które najczęściej występują w fazie intensywnego wzrostu roślin, co znacząco wpływa na jakość i wysokość plonów.
Siarczan należy stosować przedsiewnie, przede wszystkim na glebach o odczynie zasadowym lub obojętnym. Na glebach lekko kwaśnych nawóz stosuje się zgodnie z zaleceniami nawozowymi do konkretnych upraw.
Ponadto siarczan amonu można stosować jako dodatek wspomagający działanie środków chwastobójczych.
Dawkowanie:- iglaki, borówki, azalie, różaneczniki – 30g/m2, pół dawki przed początkiem wegetacji, pół dawki na początku czerwca- pomidor na glebach o odczynie zasadowym – 4,5 – 6 kg wymieszać z glebą przed posadzeniem roślin
 Składniki pokarmowe:- azot (N) w formie amonowej – 20,8%

SALETRA WAPNIOWA
to granulowany nawóz do nawożenia warzyw, kwiatów, drzew owocowych, plantacji jagodowych i roślin doniczkowych. Stosowany jest również do nawożenia upraw szklarniowych, warzyw gruntowych, cebulowych, liściastych, winorośli i truskawek.
Saletra jest łatwo rozpuszczalna w wodzie i nadaje się do stosowania na wszystkich glebach, bardzo korzystnie działa na glebach zakwaszonych.
 Skład nawozu:
- azot 15%
- tlenek wapnia 28%

SALETRA POTASOWA
podstawowy nawóz bezbalastowy zawierający składniki pokarmowe przeznaczony do nawożenia wszystkich warzyw, roślin ozdobnych oraz drzew owocowych.
Obecność w nawozie azotu azotanowego (NO3) sprawia, że nawóz jest łatwo przyswajalny nawet w niskich temperaturach gleby, ponadto ułatwia pobieranie przez rośliny innych składników pokarmowych. Dodatkowo nie zawiera chlorków i sodu oraz innych składników wpływających niekorzystnie na wzrost, rozwój roślin oraz jakość plonu.
Saletra potasowa jest nawozem całkowicie rozpuszczalny, dzięki temu może być stosowana do płynnego nawożenia poprzez systemy nawadniające (fertygacja) i do nawożenia dolistnego.
Dawkowanie:
Dolistne: nawóz stosować do oprysków w stężeniu 1-2,5% ( 1-2,5 kg / 100L wody). Dolistne dokarmianie roślin można prowadzić równocześnie z zabiegami ochrony roślin, mieszając saletrę potasową z pestycydami.
Doglebowe:
- groch, fasola: 1,5-2 kg / 100m2, stosować 2-4 tygodnie po siewie
- cebula, por: 2 kg / 100m2, stosować 2-3 nawożenia w 3 tygodniowych odstępach
- burak, marchew: 2 kg / 100m2, stosować 10 dni po wschodach
- pomidor z siewu: 2 kg / 100m2, stosować po wykształceniu się 5-go liścia właściwego, w 3-4 tygodniowych odstępach
- papryka: 1,5-2 kg / 100m2, stosować 2-4 tygodniu po posadzeniu w 4 tygodniowych odstępach
- ogórek: 1,5 kg / 100m2, stosować 3 tygodnie po siewie, 2 zabiegi w 2 tygodniowych odstępach
- sałata, seler: 1,5 kg / 100m2, stosować 3 tygodnie po sadzeniu, 2 zabiegi w 3 tygodniowych odstępach
- kalafior, kapusta, brokuł: 1,5-2 kg / 100m2, stosować miesiąc po sadzeniu, 2 zabiegi w 3-4 tygodniowych odstępach
- ziemniaki: 1kg / 100m2, stosować po pojawieniu się liści, 2 zabiegi w 1-2 tygodniowych odstępach
- truskawki: 1,5-2 kg / 100m2, stosować jedno nawożenie po pojawieniu się pączków kwiatowych
- drzewa owocowe 2-3kg / 100m2, stosować jedno nawożenie

SALETRZAK
Uniwersalny nawóz granulowany dodatkiem wapnia i magnezu to produkt przeznaczony do stosowania na każdy rodzaj gleby oraz pod wszystkie rośliny uprawne zarówno przedsiewnie i pogłównie.
Saletrzak zawiera azot, który nie ulega wymywaniu z gleby, jest wolno pobierany przez rośliny oraz wpływa na ich dobre ukorzenienieWspomaga pobieranie fosforu i ogranicza nadmierne pobieranie potasu.
Zawartość szybko działającej saletrzanej formy azotu przyspiesza wegetację roślin krótko po zastosowaniu nawozu. Wiosną przyspiesza regenerację roślin po zimowym osłabieniu, a w okresie wegetacji stosowany przed fazami największego zapotrzebowania roślin, powoduje ich prawidłowy wzrost.
Ze względu na zawartość wapnia i magnezu najlepiej, gdy po wysianiu jest wymieszany z glebą.
Przy stosowaniu pogłównym, gdy nie ma możliwości wymieszania z glebą, stosować na wilgotną glebę lub przed spodziewanym deszczem.
Nawóz jest granulowany, a wielkość poszczególnych granulek to 2-5mm.
Produkt jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie.
Zawartość składników pokarmowych:
- azot całkowity (N) – 27 %
- Ca  w przeliczeniu na CaO – 2%
- Mg w przeliczeniu na MgO – 4%

MOCZNIK 
doskonały nawóz uniwersalny. Z nawozów azotowych mocznik stosowany dolistnie wykazuje najmniejsze właściwości parzące, dlatego jego stosowanie do oprysków jest szczególnie polecane.
Mocznik to nawóz uniwersalny. Można go stosować przedsiewnie, pogłównie oraz dolistnie. Jako jeden z niewielu nawóz mocznik prawidłowo zastosowany w roztworze o określonym stężeniu nie parzy roślin.
Nawóz mocznik zawiera 46 proc. azotu (N), który jest w formie amidowej. Forma ta jest dobrze pobierana dolistnie przez rośliny. Przez system korzeniowy mocznik pobierany jest wolniej, ponieważ musi on w glebie najpierw zostać przemieniony w formę amonową na drodze enzymatycznej, a następnie azotanową.

Dlaczego warto stosować nawóz mocznik?

Dużą zaletą jego stosowania jest to, że jego roztwór można łączyć z powodzeniem z siarczanem magnezu, fungicydami oraz insektycydami. Ponadto dodatek mocznika do cieczy roboczej powoduje lepsze uwodnienie, więc i lepszą przepuszczalność naskórka roślin (kutykuli), co zwiększa pobieranie składników pokarmowych i polepsza działanie pestycydów i dolistnych nawozów mikroelementowych.
Dlatego niskoprocentowy wodny roztwór mocznika warto dodać do cieczy użytkowej w przypadku konieczności stosowania pestycydów gdy roślina jest uszkodzona, porażona przez choroby i szkodniki lub zwiędnięta. Wówczas rośliny broniąc się przed dalszą utratą wody lub infekcją, zagęszczają strukturę naskórka, "zasklepiają się", co bardzo ogranicza możliwość przenikania do liści stosowanych substancji. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest dodatek mocznika do cieczy użytkowej w stężeniu do 6 procent.
Nawożąc rośliny dolistnie mocznikiem, bardzo ważnym jest by stężenie roztworu było dostosowane do gatunku, potrzeb pokarmowych rośliny, jak również do jej fazy rozwojowej. Najbardziej efektywne jest gdy nawóz mocznik zastosowany zostanie w fazach największego zapotrzebowania roślin na składniki pokarmowe. Takie nawożenie ma szczególne znaczenie w okresie posuchy, wówczas gdy występuje ograniczone pobierania składników pokarmowych z gleby.
kh
                                                                                                            
Informacje opracowane na podstawie:
Krysiak C., Mierzwa - Mróz E., Wińska - Krysiak M., Wrochna M.: Przygotowanie i planowanie produkcji ogrodniczej.: część 2. Warszawa: Wyd. REA, 2009. ISBN 978-83-7544-113-0.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Technika stosowania nawozów

Głównym źródłem składników mineralnych dla roślin jest gleba. Są one pobierane wraz z wodą przez korzenie i transportowane do innych części ...