- sole techniczne i tlenki mikroelementowe, które są dobrze rozpuszczalne w wodzie, przydatne do produkcji nawozów jako surowce, maja uniwersalne zastosowanie, są tanie. Stosuje je sie dolistnie i doglebowo.
- chelaty, czyli związki kompleksowe, w których cząsteczka organiczna (chelator) łączy się za pośrednictwem dwóch lub więcej sąsiadujących grup z jonem centralnym, najczęściej 2 lub 3 wartościowym kationem metalu. Chelatorami mogą być: proste kwasy organiczne (cytrynowy, szczawiowy), pochodne wielowęglowych kwasów aminowych (EDTA, DTPA, EDTHMA), odpady przemysłowe. Zasada pobierania kationów w formie schelatowanej polega na tym, że cząsteczki chelatu uwalniają kation na powierzchni korzenia lub liścia, ewentualnie wewnątrz tkanek roślinnych, zatem nie dochodzi do uwstecznienia mikroskładnika w glebie. Używa sie ich do nawożenia dolistnego i fertygacji.
- szkliwa, czyli związki kompleksowe, powstałe przez stopnienie w wysokiej temperaturze soli technicznych zawierających mikroelementy z tlenkami tych metali.
Na rynku znajduje się duży wybór nawozów mikroelementowych. Poniższy link przekieruje Was na stronę, gdzie zapoznacie się z konkretnymi nawozami:
nawozy mikroelementowe
kh
Informacje opracowane na podstawie:
Krysiak C., Mierzwa - Mróz E., Wińska - Krysiak M., Wrochna M.: Przygotowanie i planowanie produkcji ogrodniczej.: część 2. Warszawa: Wyd. REA, 2009. ISBN 978-83-7544-113-0.
intermag.pl
intermag.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz