- dobrze rozpuszczalne w wodzie: siarczan magnezowy, kizeryt, saletra magnezowa płynna
- słabo rozpuszczalne w wodzie: Rolmag 40, Polmag 60
Do nawozów magnezowych zalicza się również nawozy mineralne zawierające magnez i inny składnik, takie jak saletra amonowa z magnezem, saletrzak magnezowy, superfosfat pojedynczy z magnezem, kameks, kainit magnezowy, kalimagnezja, wapno tlenkowe i węglanowe z magnezem oraz nawozy wieloskładnikowe.
W glebie magnez jest sorbowany wymiennie w kompleksie sorpcyjnym. Jedynie na glebach lekkich może dojść do przemieszania do głębszych warstw. W uprawie warzyw i roślin ozdobnych o płytkim systemie korzeniowym należy uwzględnić dokarmianie dolistne magnezem. W sadownictwie wymywanie magnezu ma małe znaczenie ze względu na głęboki system korzeniowy większości drzew i krzewów jagodowych.
Siarczan magnezu
to uniwersalny nawóz przeznaczony do nawożenia dolistnego. Uzupełnia niedobory magnezu i siarki, które najczęściej występują w fazie intensywnego wzrostu roślin, a zawarty w nim magnez znacząco wpływa na jakość i wysokość plonów.
Nawóz siarczan magnezu jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie, dzięki czemu doskonale nadaje się do oprysków dolistnych, wykonywanych za pomocą aparatury stosowanej w ochronie roślin oraz w systemach kropelkowych i zraszających.
Ponadto siarczan magnezu można łączyć z większością stosowanych środków ochrony roślin.
Produkt warto stosować profilaktycznie w celu zabezpieczenia drzew iglastych przed żółknięciem igieł.
Składniki pokarmowe:
- tlenek magnezu (MgO) rozpuszczalny w wodzie – 16%
- tlenek siarki (SO3) rozpuszczalny – 32%
- tlenek siarki (SO3) rozpuszczalny – 32%
kh
Informacje opracowane na podstawie:
Krysiak C., Mierzwa - Mróz E., Wińska - Krysiak M., Wrochna M.: Przygotowanie i planowanie produkcji ogrodniczej.: część 2. Warszawa: Wyd. REA, 2009. ISBN 978-83-7544-113-0.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz