Przechowywanie nawozów powinno zachodzić w określonych warunkach, tak aby nawozy nie traciły swojej wartości nawozowej oraz spełnione były zasady BHP.
NAWOZY NATURALNE STAŁE
muszą być przechowywane w pomieszczeniach inwentarskich lub na szczelnych płytach zaopatrzonych w instalacje odprowadzające ścieki do szczelnych zbiorników.
NAWOZY NATURALNE PŁYNNE
muszą być przechowywane w szczelnych zbiornikach.
NAWOZY MINERALNE
należy przechowywać w oryginalnych opakowaniach. Do przechowywania dużych ilości nawozów mineralnych konieczne są specjalne magazyny. W małych gospodarstwach można je przechowywać w pomieszczeniach zastępczych, przeznaczonych do tego celu lub przynajmniej pod dachem. Dopuszczalne jest również składowanie tych nawozów w pryzmach na nieprzepuszczalnym podłożu, pod przykryciem z materiału wodoszczelnego.
Pomieszczenia do przechowywania powinny być suche, szczelne, a system wietrzenia powinien zabezpieczać przed dopływem wilgotnego powietrza.
Podłoga, na której składowane są nawozy , powinna być z betonu lub cegły i pokryta warstwą asfaltu. Zabezpiecza to przed podsiąkaniem wody. Na podłodze należy ułożyć grube belki, a następnie szczelne podkłady z desek, tak aby nawozy znajdowały się 10-20 cm nad podłogą. Nawozy nie mogą dotykać ścian bocznych. Ściany boczne izoluje się lepikiem i papą bitumiczną.
Nawozy pakowane w worki układa się poziomo, warstwami na krzyż, nie więcej niż 8 worków w pryzmie (ze względu na pękanie worków i zbrylanie się nawozów).
Nawozy luzem przechowuje się w pryzmach do 2 m wysokości i oddzielone od innych nawozów, aby nie nastąpiło ich zmieszanie. Powinny być przechowywane w magazynach lub pod zadaszeniem. Dopuszcza się składowanie tych nawozów w pryzmach uformowanych na nieprzepuszczalnym podłożu, pod przykryciem z materiału wodoszczelnego.
Pryzmy nie mogą być zakładane na spadkach terenu oraz w strefach ochrony pośredniej wód i w strefach wrażliwych.
Blog powstał z potrzeby chwili, być może na dłużej... Po to, aby uczniowie Szkoły Branżowej kierunku ogrodnik, miłośnicy ogrodnictwa i pasjonaci ogrodów mogli z niego czerpać rzetelną wiedzę, twórczą inspirację i zwykłą radość... Zapraszamy do poznawania ZAWODU OGRODNIKA i wszystkiego co się z nim wiąże. Niech naszym mottem będzie cytat B. Jonesa“Jeżeli masz ogród i bibliotekę, to masz wszystko, czego ci potrzeba.” :-)))
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Technika stosowania nawozów
Głównym źródłem składników mineralnych dla roślin jest gleba. Są one pobierane wraz z wodą przez korzenie i transportowane do innych części ...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz